Praca tymczasowa i niemieckie agencje pracy tymczasowej

Praca tymczasowa jest formą zatrudnienia, która bazuje na relacji trzech podmiotów: pracownika, agencja pracy tymczasowej (pracodawcy) i kliencie agencji (zakładzie w którym de facto świadczona jest praca). Zatrudniony przez agencję pracy pracownik jest zatem kierowany/delegowany do wybranego zakładu pracy.

W modelu tym przyjmuje się, że osoba zatrudniana przez agencję pracy tymczasowej świadczy pracę w oparciu o umowę o pracę. Może to być umowa o pracę na czas określony lub nieokreślony (z sześciomiesięcznym okresem próbnym). To agencja jako pracodawca nalicza i wypłaca wynagrodzenia, odprowadza podatki oraz wszelkie należne składki. Pracownikowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego, zwolnień chorobowych. Jego okres pracy wliczany jest do emerytury.

Niemieckie agencje pracy tymczasowej pracują w oparciu o kodeks pracy, ustawy regulujące opisywany model pracy oraz tzw. układy zbiorowe. Warto pamiętać, że każda agencja pracy tymczasowej powinna posiadać odpowiednie pozwolenie do wykonywania swojej działalności.

Praca w Niemczech - Arbeitszeitkonto czyli konto czasu pracy

Niemieckie prawo pracy zobowiązuje pracodawców do prowadzenia tzw. konta czasu pracy, lub inaczej mówiąc gromadzenia ewidencji przepracowanych nadgodzin. Konto czasu pracy jest często stosowane zarówno przez agencje pracy tymczasowej jak i pracodawców bezpośrednich.

Zapisywane na koncie nadgodziny, czyli ponadnormatywny czas pracy, są sumowane przez pracodawcę z końcem każdego miesiąca i służą wyrównaniu normatywnego czasu pracy jeżeli ten jest mniejszy niż normatywny. Różnica ta zostanie pokryta właśnie z konta czasu pracy. Godziny gromadzone na koncie czasu pracy mogą również posłużyć do przedłużenia płatnego urlopu.

Limit godzin gromadzonych na koncie czasu pracy w przypadku niemieckich pracodawców wynosi zwykle 150 godzin. Jeżeli limit podanych godzi konta czasu pracy zostanie osiągnięty lub przekroczony, pracodawca będzie zobligowany do wypłaty nadgodzin zapisanych na koncie w kolejnym miesiącu. Jeżeli natomiast pracownik opuszcza firmę pracodawcy, nadgodziny pochodzące z konta czasu pracy zostają wypłacone łącznie z ostatnim wynagrodzeniem pracownika.

Z Punktu widzenia pracownika warto wziąć pod uwagę korzyści, jakie niesie ze sobą taki właśnie system rozliczania nadgodzin:

  • Niewypracowany etat lub deficyt przepracowanych godzin może zostać skompensowany przez godziny zapisane ze koncie czasu pracy,
  • Pracownik nie odnotowuje spadku wynagrodzenia lub jego wahań wynikającym z mniejszej liczby przepracowanych godzin,
  • Możliwość przedłużenia pełnopłatnego urlopu,
  • Dokładna kontrola stanu nadgodzin.

Okresy wypowiedzenia w niemieckich agencjach pracy tymczasowej

Okresy wypowiedzenia pracowników zatrudnionych w niemieckiej agencji pracy tymczasowej (Zeitfirma) regulują zapisy tzw. układu zbiorowego pomiędzy Stowarzyszeniem Niemieckich Pracodawców Branży Pracy Tymczasowej a Zrzeszeniem Niemieckich Związków Zawodowych (iGZ oraz DGB).

W przedstawianych pracownikom umowach o pracę pracodawcy często wskazują jedynie na zapisy układu zbiorowego nie podając jednak dokładnych dat. W świetle ww. przepisów  pracownika obowiązują następujące okresy wypowiedzenia:

4 tygodnie = 2 dni robocze okresu wypowiedzenia

Początek 2-go miesiąca do końca 2-go miesiąca = 1 tydzień okresu wypowiedzenia

Początek 3-go miesiąca do końca 6 miesiąca = 2 tygodnie okresu wypowiedzenia

Od 6-go miesiąca = 4 tygodnie okresu wypowiedzenia

Wypowiedzenie należy składać zawsze w formie pisemnej. Brak przesłania dokumentu może skutkować nałożeniem na pracownika kary umownej, gdyż brak przedstawienia odpowiedniego dokumentu może zostać potraktowane jako opuszczenie miejsca pracy.

UWAGA! W przypadku czterotygodniowego okresu wypowiedzenia wypowiedzenie należy złożyć na dzień 15 danego miesiąca lub z ostatnim dniem kalendarzowym danego miesiąca.

Wypowiedzenie umowy o pracę (pracodawca niemiecki)

Poniżej zamieszczamy przykładowy dokument wypowiedzenia umowy o pracę:

 

 

Praca w Niemczech - klasy podatkowe

Osoby płacące podatki w Niemczech są rozliczane wg. klas podatkowych (niem. Steuerklassen) od 1 do 6. Każda osoba fizyczna podejmująca pracę jest klasyfikowana w systemie podatkowym wg. osobistego statusu oraz sytuacji rodzinnej. Zmiana klasy podatkowej możliwa jest raz w roku, musi ona jednak być podyktowana zmianą statusu np. w przypadku rozwodu.

StKl. I, klasa pierwsza  

Klasa ta obejmuje osoby rozwiedzione, żyjące w separacji, niezamężne jak i owdowiałe.

StKl. II, klasa druga  

Do drugiej klasie podatkowej przynależą osoby samodzielnie oraz single wychowujące przynajmniej  jedno dziecko, na które otrzymują zasiłek lub kwotę wolna od podatku ze względu na posiadanie dziecka.

StKl. III, klasa trzecia  

Trzecia klasa podatkowa dotyczy osób zamężnych, które utrzymują bezrobotną małżonkę.

StKl. IV, klasa czwarta  

Czwarta klasa podatkowa dotyczy małżonków pracujących i mieszkających razem.  

StKl. V, klasa piąta  

Piąta klasa podatkowa przeznaczona jest również dla małżeństw i stanowi alternatywę do czwartej klasy podatkowej. Założeniem piątej klasy podatkowej jest fakt przynależności jednego z małżonków do trzeciej klasy podatkowej. Wariant ten staje się atrakcyjny tylko, jeżeli dochody małżonków wykazują bardzo duże zróżnicowanie.   

StKl. VI, klasa szósta  

Szósta klasa podatkowa dotyczy zarówno singli jak i osób zamężnych świadczących pracę równolegle przynajmniej u dwóch pracodawców . W takim wypadku pracownik może zostać przyporządkowany do dwóch klas podatkowych jednocześnie, przy czym jedna z nich będzie klasą podatkową 6.

Warto pamiętać, że klasy podatkowe wiążą się nie tylko z wysokością wynagrodzeń i różnicami brutto-netto. Mają one wpływ również na wysokość otrzymywanych świadczeń socjalnych takich jak zasiłek bezrobotny, chorobowy lub zasiłek rodzinny na dziecko.  

Podwójne opodatkowanie

Podwójne opodatkowanie jest równoznaczne z opodatkowaniem tego samego przedmiotu opodatkowania (np. podatki dochodowego).  W odniesieniu do podatku dochodowego podwójne opodatkowanie może dotyczyć tzw. pracowników transgranicznych, czyli osób  będących w stosunku pracy w kraju innym niż ten w którym pracownik mieszka. Ten sam proceder może dotyczyć pracowników delegowanych krótkookresowo za granicę.

Większość państw podpisała jednak porozumienia dotyczące unikania podwójnego opodatkowania. Dzięki tym właśnie porozumieniom osoby fizyczne mogą uniknąć podwójnego opodatkowania i opłacać podatki w kraju zamieszkania, które są pomniejszane o kwoty podatku jaki odprowadzany jest od wynagrodzenia w kraju, w którym świadczona jest praca. Ponadto podatki odprowadzane w kraju zatrudnienia mogą być jedynym opodatkowaniem. Zdarzają się sytuacje, w których osoba chcąca uniknąć podwójnego opodatkowania musi wykazać, gdzie de facto znajduje się jej rezydencja podatkowa oraz uzyskać urzędowe potwierdzenie uregulowania podatku dochodowego.

Warto pamiętać, że z dniem 1. Lipca 2018 r. weszła w życie wielostronna konwencja podatkowa (skrót MLI), która zmienia obowiązujące dotychczas regulacje o podwójnym opodatkowaniu. Oznacza to, że osoby pracujące za granicą będą musiały składać PIT również w swoim kraju, nawet jeżeli w danym roku podatkowym nie uzyskała ona na jego terenie żadnych dochodów.

Rozliczenie płac - Niemcy

Z uwagi na częste zapytania osób pracujących w Niemczech i dotyczące formalnej oraz pisemnej formy rozliczania płac, zamieszczamy poniżej dla zainteresowanych dokładny opis niemieckiego rozliczenia płac (czyli tzw. Abrechnung lub Lohnzettel).

Przygotowany dokument zawiera opisy poszczególnych pozycji rozliczenia. W celu zapoznania się z opisami prosimy o kliknięcie na czerwone strzałki umieszczone w dokumencie. Przygotowany dokument PDF jest również przeznaczony do druku.

 

 

Poruszanie się samochodem w Niemczech - plakiety ekologiczne

Kierowco pamiętaj! Niemieckie miasta i komuny wyznaczają na terenach im podlegających strefy ekologiczne (tzw. Umweltzonen), w których mogą poruszać się tylko wyznaczone i oznakowane w odpowiedni sposób pojazdy. Kierowcy są zobligowani do oznaczenia swojego pojazdu specjalną plakietka ekologiczną (tzw. Umweltplakette). Plakiety przyznawane są w różnych kolorach, odpowiadającym klasom EURO i zamieszczane są na nich numery rejestracyjne pojazdu. Ich zakup wynosi aktualnie ok. 7 Euro (do nabycia w salonach, warsztatach samochodowych oraz na wybranych stacjach benzynowych na terenie Niemiec).

Informacje na temat tabeli klasyfikacji Euro oraz szczegóły dotyczące stref ekologicznych w Niemczech można znaleźć w języku polskim pod następującym linkiem internetowym.

Poniżej zamieszczamy przykładowe grafiki plakiet ekologicznych: